Naše telo zgolj v sekundi opravi nešteto bioloških procesov - vse od delovanja naših organov kot je npr. krčenje srčne mišice pa do delovanja kompleksnih sistemov kot je naš živčni sistem, za pravilno delovanje le-teh pa so ključnega pomena prav številne celične reakcije, za katere je pogoj tudi ustrezno celično delovanje. Naše celice so zato “opremljene” s prav posebno sposobnostjo samoobnavljanja, ki ga imenujemo tudi avtofagija, za dosego boljšega zdravja pa ga lahko spodbudimo tudi sami.
V današnjem zapisu vam zato razkrivamo kaj je avtofagija, zakaj je pomembna in kako jo lahko spodbudimo.
Kaj je
Je funkcija, ki jo ima vsaka celica in naravni proces v katerem se celice razgrajujejo in reciklirajo svoje poškodovane ali odvečne dele.
Tovrstno delovanje zagotavlja boljše delovanje organizma in zdravje telesa.
Kako poteka
Vsaka celica vsebuje več delov, ki zagotavljajo njeno neprekinjeno delovanje vendar lahko sčasoma posamezni deli začnejo delovati slabše ali pa z delovanjem celo prenehajo. Tako te celice postanejo odvečen del znotraj zdravih, katerih delovanje pa se zato posledično zniža.
V tem primeru nastopi proces avtofagije oz. sistem celičnega (samo)recikliranja, ki razgrajuje in reciklira celične dele in odpadke. Na ta način organizem predela delce, ki jih je še mogoče rešiti, v nove, uporabne celične dele za ustvarjanje energije in popravilo celic, jih ohranja zdrave in s tem pomaga preprečiti pojav bolezni.
Zakaj je pomembna
Naravni proces je za naše telo izrednega pomena saj mu zagotavlja način samočiščenja in obnavljanja, na celični ravni - tako kot svoj dom nenehno čistimo in s tem skrbimo za njegovo ohranjanje.
Skozi avtofagijo se torej celice znebijo svojih odpadkov, kar pa preprečuje tudi nastanek številnih bolezni ter podpira procese regeneracije, ki igrajo ključno vlogo pri dolgoročnem zdravju in vitalnosti.
Preprečevanje bolezni
Z učinkovitim “recikliranjem” poškodovanih in nepotrebnih celičnih komponent, se zmanjšuje tudi možnost za nastanek kroničnih bolezni.
Preprečevanje raka
Pomaga lahko tudi odstranjevati poškodovane celice, ki bi se sicer spremenile v rakave.
Krepitev imunskega sistema
Z “reciklažo” starih celic naše telo postane tudi bolj učinkovito v boju proti okužbam in spodbuja obnavljanje imunskih celic.
Kako jo spodbuditi
Avtofagijo lahko spodbudimo na več preprostih načinov, ki predstavljajo predvsem zdrav življenjski slog, postenje in pa tudi izvajanje priljubljene IHHT oz. kisikove terapije.
Postenje
Ko se postimo, je to signal za naše celice, da morajo začeti čistiti svoj notranji »inventar« in sprožiti avtofagijo in reciklirati vire, ki so že prisotni v celici. Študije so pokazale, da je avtofagija dinamičen katabolični proces, ki je strogo reguliran. Proteinska kinaza, aktivirana z adenozin monofosfatom (AMPK), znana kot »regulator celične energije«, deluje kot preklop na način varčevanja z energijo v celičnih organelih. Aktivira se vsakič, ko zazna stanje nizke energije, celica pa samodejno zmanjšala sintezo novih beljakovin in prične izvajati avtofagijo. Postenje sproži proces avtofagije in pomaga odstraniti odpadke iz našega telesa ter izboljša zdravje celic. Raziskave so pokazale, da lahko redno postenje zmanjša težo in izboljša zdravstvene težave, povezane s staranjem, vključno z boleznimi srca, presnovnimi motnjami, rakom in nevro-kognitivnimi boleznimi. Druga študija je pokazala, da so se presnovni profili, povezani s tveganjem za raka pljuč in debelega črevesa in danke, po postu med ramadanom zmanjšali.
Za spodbujanje avtofagije sta učinkovita predvsem dva načina postenja:
Postenje 16:8
Pri tem načinu se postite 16 ur na dan, v preostalih 8. pa lahko normalno jeste. Primer takšnega postenja je da npr. omejite prehranjevanje med 10. in 18. uro. Gre za eno izmed najbolj priljubljenih metod postenja.
Postenje 5:20
Pri tem načinu se prehranjujete pet dni v tednu normalno, preostala dva dneva pa omejite dnevni vnos kalorij na 500 do 600 kalorij. Ta pristop je učinkovit tudi pri zagonu avtofagije, hkrati pa vam olajša vztrajanje pri njej. Pri postu ne gre za stradanje, temveč za bolj pametno upravljanje prehrane, da ima vaše telo čas, da se obnovi. Med postom pijte dovolj vode in ohranjajte prehransko ravnovesje tako, da v obrokih izberete prava hranila.
IHHT oz. kisikove terapije
Najbolj učinkovit način za sproženje avtofagije je kisikova terapija oz. IHHT, kjer se med samo terapijo, v fazi hipoksije zniža stopnja kisika, ki povzroči odmiranje poškodovanih mitohondrijev* sočasno pa spodbudi mitohondrijsko biogenezo oz. nastanek novih, bolj učinkovitih mitohondrijev. Tovrstno dogajanje pomaga izboljšati splošno delovanje celic in omogoča bolj učinkovito pridobivanje energije.
IHHT terapijo izvajamo s posebno napravo Celloxy, v navzočnosti usposobljenih strokovnjakov, ki proces upravljajo in nadzirajo.
Mitohondriji* so so celični organeli, ki so zadolženi za celično dihanje in nosijo pomembno vlogo pri proizvodnji energije v celicah, saj pretvarjajo hranila (glukozo in maščobne kisline) v energijo, to energijo pa za svoje delovanje uporabljajo celice.
Vadba
Še en učinkovit način za spodbuditev je lahko vadba, saj intenzivna vadba celicam povzroča stres, zaradi katerih se avtofagija sproži in prične z obnovo poškodovanih tkiv in celic.
Za tovrstno regeneracijo je priporočljivo, da v svoje življenje vpeljemo redno fizično aktivnost oz. vsaj 30 minut zmerne do intenzivne vadbe nekajkrat na teden.
Zaključek
Avtofagija je nujen proces, ki našemu telesu pomaga ohranjati zdrave celice, zagotavlja njegovo optimalno delovanje ter preprečuje razvoj številnih bolezni, zato lahko z njenih spodbujanjem svoje telo revitaliziramo in tudi okrepimo svoje zdravje. Pomembno je, da se o načinih spodbujanja ustrezno informiramo, o njih posvetujemo s svojim osebnim zdravnikom in s primernim izvajanjem metod poskrbimo za dolgotrajno dobro počutje in vitalnost, ki smo si je želeli že od nekdaj.
Vsebina je namenjena splošnim informacijam in izobraževanju ter ni nadomestilo za strokovno medicinsko svetovanje, diagnozo ali zdravljenje. Za natančno diagnozo in zdravljenje se vedno posvetujte s kvalificiranim zdravstvenim strokovnjakom (zdravnikom ali farmacevtom). Informacije v članku niso nadomestilo natančne medicinske diagnoze in so le informativne narave.